Bli med på årets store fellesdugnad
«Sammen for små helter» er årets slagord, og innsamlingen er både nær og sår for mange. Når et barn blir alvorlig sykt, rammes hele familien. TV-aksjonen 2024 går til Barnekreftforeningens arbeid med å etablere familiehus for barn med alvorlig sykdom og deres familier.
Les om Barnekreftforeningen her.
Dette går de innsamlede midlene til.
Slik kan du bidra
Barnehager og skoler
Enten du jobber på skole eller i barnehage, sitter i FAU, er rektor, lærer, elev, eller på annet vis jobber med utdanning, så kan du engasjere deg og din skole/barnehage i TV-aksjonen.
Hvert år lages det et digitalt undervisningsopplegg. For at barn og unge skal få lære om TV-aksjonens tematikk er det utviklet et gratis undervisningsopplegg som tar for seg tematikken for årets TV-aksjon fra barnehage til videregående skole.
For barnehager vil opplegget for 1-2. trinn fungere veldig bra. Opplegget er tverrfaglig, og kan gjennomføres på alt fra to timer til en hel dag. Det dekker flere av læreplanens kompetansemål, og gode lærerveiledninger gjør det enkelt for lærerne å ta i bruk. Opplegget er gratis og tilgjengelig for alle på Salabys nettsider og på tvaksjonen.no.
Du finner undervisningsoppleggene for årts TV-aksjon her.
Andre aktiviteter som kan gjennomføres i barnehager og skoler er: Skoleløp og barnehageløp, Basar.
Næringslivet
Hvert år er flere tusen bedrifter engasjert i TV-aksjonen.
Gi en valgfri sum til TV-aksjonen
Gi et valgfritt beløp Dere kan velge mellom faktura og kortbetaling.
Fyll ut dette skjemaet for å gi et valgfritt beløp
Ringedugnad
Engasjere ansatte
I uken før TV-aksjonen blir det arrangert ringedugnader rundt i Rogaland. Sandnes kommune deltar i Konserthuset i Stavanger sammen med omliggende kommuner. Her samles mennesker fra lokale bedrifter og ringer til sitt nettverk som de har blitt kjent med i løpet av arbeidslivet. Dette er den mest inntektsbringende og hyggelige aktiviteten vi har for næringslivet, og den tar kun et par timer å gjennomføre. Før ringerunden sendes det fra kommunen ut over 200 eposter/brev til næringslivet i kommunen med oppfordring til å gi og å delta i Tv aksjonen.
Opprett en Spleis
En Spleis er en digital innsamling, for å engasjere de ansatte til å gi.
Bli bøssebærere
Alle i bedriften kan også gå med bøsse. Over hele landet er det behov for bøssebærere, ta med deg din kollega på en hyggelig søndagstur med bøssa i hånda.
La kundene gi en donasjon gjennom et kjøp.
En ekstra god mulighet til å vise din bedrifts engasjement overfor kunder, er å bruke kjøpsutløsende donasjoner. Dette kan være å gi en prosentdel av inntekter knyttet til salg av et produkt. Det er viktig at markedsføringen for dette knytter støtten til TV-aksjonen.
Spre informasjon
Næringsliv kan også engasjere seg i TV-aksjonen ved å spre informasjon til sine ansatte, partnere og øvrig nettverk, om årets sak og hvordan man kan bidra.
Spre informasjon
Her er noen forslag til hvordan spre informasjon:
- Annonser om "Bli bøssebærer" på nettsider og i nyhetsbrev
- Sende e-post til ansatte, partnere og øvrig nettverk der dere informerer om TV- aksjonen og oppfordrer til å gå med bøsse på aksjonsdagen
- Distribuere informasjon i eget nettverk om at “Vi støtter TV-aksjonen” TV-aksjonslogo i egne digitale kanaler som linkes til blimed.no
- Bruke sosiale medier til å promotere årets TV-aksjon
Bøssebærere (privatpersoner)
For å gjennomføre verdens største dugnad trengs det bøssebærere og noen til å gjøre alt fra å koke kaffe og bake kaker til bøssebærerne på de lokale oppmøtestedene, til pakking av bøsser, transport, telling av penger og mye mye mer.
Bli bøssebærer
Hjertet i TV-aksjonen er bøssebærerne. Den enkleste måten for en privatperson å engasjere seg på er å bruke to timer på aksjonsdagen til å gå med bøsse. Det vil også være mulig å opprette en digital bøsse. Vi satser på full bøssebærerdekning, og at de digitale bøssene vil fungere som en ekstra mulighet der bøssebærerne ikke når frem.
Opprette egen spleis
Skal du arrangere bursdag, konfirmasjon eller bryllup og ønsker at gjestene heller skal gi til TV-aksjonen enn å gi deg en gave? Vil du selge kaker i nabolaget, men vil unngå å håndtere kontanter? Vil du holde en konsert, utstilling eller fest og la inntektene gå til TV-aksjonen, men synes det blir for mye stress med kontanter? Opprett din egen Spleis (f.eks. Ola Nordmanns bursdagsgave) og la gjestene enkelt betale med Vipps eller bankkort inn til din innsamling.
Innsamlingen i sin helhet vil overføres automatisk til TV-aksjonen og din innsamling vil komme opp som et bidrag på kommunestatistikken på våre giversider.
Tros- og livssynssamfunn
Mange trossamfunn har et unikt mangfold som går på tvers av kulturer. TV-aksjonen byr på fellesskap og inkludering, derfor setter vi enormt stor pris på engasjementet som trossamfunnene viser hvert år.
Tros- og livssynssamfunnene har i stor grad deltatt gjennom å skape blest og synlighet rundt TV-aksjonens tematikk, men også gjennom innsamling og økonomiske bidrag.
Mobilisering av egne medlemmer
Trossamfunn er flinke til å mobilisere egne medlemmer til å støtte viktige saker lokalt og ute i verden, gjennom å gjøre bidrag, slik som f.eks.:
- Benytte muligheten til å oppfordre medlemmer av sin forsamling til å melde seg som bøssebærer.
- Mange menigheter donerer kollekten på aksjonsdagen til TV-aksjonen
- Konsert i eget lokale. Konserten kan være åpen for alle, overskudd av billettsalget kan gå til TV-aksjonen, eller man kan ta “utgangspenger” hvor deltakere frivillig kan betale en valgfri sum på veien ut som går uavkortet til TV-aksjonen.
- Ha egne temakvelder hvor man kan selge kaker eller annen mat til inntekt for TV-aksjonen. Ønsker dere å gjøre dette kontantløst? Da anbefaler vi å bruke vårt innsamlingsverktøy Spleis.
Organisasjoner
TV-aksjonen er en unik mulighet til å samle og mobilisere organisasjoner og foreninger over hele landet for én felles sak. Noen er med fra år til år, mens andre mobiliserer stort for én konkret TV-aksjon. Vi i TV-aksjonen er takknemlige for den brede støtten og det enorme engasjementet som ulike organisasjoner og foreninger viser.
Organisasjoner kan også engasjere seg i TV-aksjonen ved å spre informasjon til sine medlemmer, partnere og øvrig nettverk, om årets sak og hvordan man kan bidra.
Spre informasjon
TV-aksjonen opplever hvert år en stor bredde i innsamlingsaktiviteter. Det å stille opp på dugnader for å samle inn penger til TV-aksjonen er en smart måte å kombinere egen innsamling og innsamling til TV-aksjonen på.
Her er noen forslag til hvordan spre informasjon:
- Annonser om "Bli bøssebærer" på nettsider og i nyhetsbrev
- Sende e-post til medlemmer og partnere der dere informerer om TV-aksjonen og oppfordrer til å gå med bøsse på aksjonsdagen
- Distribuere informasjon til søsterorganisasjoner om at “Vi støtter TV-aksjonen” TV-aksjonslogo i egne digitale kanaler som linkes til blimed.no
- Oppfordre medlemmer til å endre profilbilde (kommer fra sekretariatet de siste ukene før aksjonsdagen)
- Bruke sosiale medier til å promotere årets TV-aksjon Hvordan kan min organisasjon bidra? (åpne lukke område)
For idrettslag kan egne idrettsarrangement kombineres med å samle inn penger til TV-aksjonen:
- Kan overskuddet fra kiosken gå til TV-aksjonen?
- Noen organiserer også egne idrettsarrangement hvor inntektene går til TV-aksjonen (fotballturneringer, kanonballturneringer osv.)
- Salg av egne/brukte ting. Enten organisasjonen selv har noe å selge, eller man samler inn fra andre, er dette en populær innsamlingsaktivitet for mange lokallag.
- Man kan også arrangere markedsdager og få lokalsamfunnet til å donere ulike objekter som kan selges til inntekt for TV-aksjonen
- Samle pant og donere beløpet til TV-aksjonen
- Organisere bilvask/hjulskift til inntekt for TV-aksjonen
- Dugnad for den store dugnaden
Sist oppdatert: 28.10.2024